İNGİLTERE AİLE BİRLEŞİM SINAVLARI

IELTS sınavı Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik işlemleri için kullanılır

Birleşik Krallık Vize başvurusu için hangi IELTS sınavını almam gerekir?

Birleşik Krallık vizesine başvuruyorsanız, alabileceğiniz bir IELTS sınavı vardır.
Birleşik Krallık vize başvurusu yapmak için bir İngilizce dil yeterliliğine sahip olmanız gerekmektedir.
IELTS ve IELTS Life Skills sınavlarının her ikisi de Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın ve OFQUAL’’nin Güvenli İngilizce Dil Sınavları’na (Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın SELT sınavları olarak değerlendirdiği) dahildir.
Birleşik Krallık vizesi ile ilgili bilgi almak için doğrudan Birleşik Krallık Hükümeti web sitesini ziyaret etmeniz önerilir.

Birleşik Krallık Vize başvurusu için herhangi bir IELTS sonucunu kullanabilir miyim?

Bu değişiklikler 6 Nisan 2015 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.
Geçiş süresine yardımcı olabilmek için Birleşik Krallık hükümeti 22 Nisan’dan önce alınmış tüm sınav sonuçlarını kabul edeceğini bildirmiştir. Bu da, aşağıdaki koşullarda IELTS sonuçlarınızı UKVI’ye gönderebileceğiniz anlamına gelmektedir:
• vize başvurunuz, Secure English Language Test (Güvenli İngilizce Dil Sınavı) sonuçlarınızı bildirmenizi gerektiriyorsa,
• IELTS sınavınız 22 Nisan 2015 tarihinden önce yapıldıysa,
• IELTS sınavınıza dünya çapındaki 1.000’den fazla IELTS sınav merkezinden birinde yapıldıysa ve
• başvurunuzu UKVI birimine 5 Kasım 2015 tarihinden önce gönderirseniz.
23 Nisan’dan itibaren, UKVI biriminin onayladığı sınav merkezlerinden birinde girdiğiniz ‘UKVI için IELTS’ sınav sonuçları kabul edilecektir. ‘UKVI için IELTS sınavına bu sınav merkezinde girebilirsiniz.

IELTS ya da IELTS Life Skills sınavları ne sıklıkta yapılır?

IELTS ve IELTS Life Skills sınav tarihleri sınava kayıt olduğunuz tarihten itibaren 28 gün içerisinde yapılır. Birleşik Krallık vize ve göçmenlik amacıyla yapılan IELTS ve IELTS Life Skills sınavlarının hangi sıklıkta yapıldığı sınav merkezlerine göre değişiklik gösterir.

IELTS ya da IELTS Life Skills sınavlarını tekrar ne zaman alabilirim?

IELTS sınavına tekrar girme konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Sınav için kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman yer ayırtabilirsiniz. 

IELTS Life Skills sınavını geçerseniz, sınava iki yıl boyunca tekrar giremezsiniz. Sınavı geçemezseniz, tekrar girme konusunda herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır.

Birleşik Krallık vizesi için sınava girersem IELTS sınavım ne kadar farklı olacaktır?

Birleşik Krallık vizesi için yapılan IELTS sınavı, Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Biriminin belirttiği bazı idari talepleri karşılamak için tasarlanmıştır. Sınav Sonuç Formları biraz farklı olacak ve adayın sınava IELTS Birleşik Krallık vizesi için onay alan bir sınav merkezinde girdiğini belirtecektir. Sınavın kendisi bağlam, içerik, format, zorluk seviyesi, puanlama vs. açılardan aynıdır.

IELTS sınavına daha önce girmiştim. Sonuçlarımı Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik başvurusu yapmak için kullanabilir miyim?

IELTS sınavına 5 Nisan 2015 ya da bundan daha önceki bir tarihte girdiyseniz bu sınavın sonucunu 5 Kasım 2015 tarihine kadar başvurunuz için kullanabilirsiniz. Ancak, başvurunuzu yapmadan önce bu tarihlerin hala doğru olduğundan emin olmak için UKVI Birimi ile iletişime geçiniz. 

6 Nisan 2015 tarihinden itibaren IELTS sınavlarını UKVI Biriminin onayladığı ve Birleşik Krallık vize ve göçmenlik için sınav uygulayan bir sınav merkezinde yapmalısınız. Sınava kayıt olurken, sınav sonucunuzu Birleşik Krallık vize ve göçmenlik amacıyla kullanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir.

IELTS Life Skills

IELTS Life Skills nedir?

IELTS Life Skills, IELTS Sınav Ortakları olan British Council, IDP: IELTS Avustralya ve Cambridge English Language Assessment tarafından sunulan yeni bir İngilizce dil sınavıdır.

IELTS Life Skills, CEFR A1 Seviyesi ve CEFR B1 Seviyesinde yapılan ve Konuşma ve Dinleme becerilerini ölçen bir sınavdır. Sınav, bazı vize kategorileri ve diğer göçmenlik işlemleri için Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik taleplerini karşılamak için tasarlanmıştır.

Hangi IELTS Life Skills Sınavını almam gerekir?
Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik ‘Aile birleşimi’ vizesine başvuruyorsanız, IELTS Life Skills A1 sizin için uygundur.

Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik ülkede sürekli yaşama izni ya da vatandaşlık için başvuruyorsunuz sizin için uygun sınav IELTS Life Skills B2’dir.

IELTS Life Skills A1 Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik ‘Aile birleşimi’ vizesi başvurunuzun bir parçası olarak İngilizce konuşma ve dinleme becerilerinizi ilerletin.
IELTS Life Skills B1 Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik ülkede sürekli yaşama izni ya da vatandaşlık başvurunuzun bir parçası olarak İngilizce konuşma ve dinleme becerilerinizi ilerletin.

Onaylı bir test almanız gerekip gerekmediği, ne seviyeye ulaşmanız ve hangi sınavları kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgiler için Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik (UKVI) Birimi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

IELTS Life Skills sınavının formatı nedir?

Sınava bir sınav görevlisi ve başka bir aday ile girersiniz. Konuşma ve dinleme performansınız bir seansta birlikte değerlendirilir. 

IELTS Life Skills sınavında neden yalnızca Konuşma ve Dinleme becerileri sınava tabii tutulur?

Yeni sınav, adayın yalnızca konuşma ve dinleme becerilerini göstermesi gereken belirli göçmenlik taleplerini karşılamak için tasarlanmıştır.

IELTS Life Skills sınavı ne kadar sürer?

IELTS Life Skills sınavı CEFR A1 seviyesinde 16 ile 18 dakika, B1 seviyesinde ise 22 dakika sürer.

IELTS Life Skills nasıl değerlendirilir?

Sertifikalı bir IELTS Sınav Görevlisi Konuşma ve Dinleme sınavı boyunca sizi aşağıdaki kriterlere göre değerlendirecektir;

  • bilgi edinme
  • bilgi iletme
  • iletişim kurmak için konuşma
  • tartışmaya katılma

IELTS Life Skills sınavında sizinle eşleşen adayın sınav performansı sizin kendi performansınızın değerlendirilmesini etkilemez.

IELTS Life Skills sınavına nasıl hazırlanabilirim?

Örnek Sınavlar Düzey Dosyalar
IELTS Life Skills Örnek Sınav A A1 Hemen indir (PDF, 4MB)
IELTS Life Skills Örnek Dinleme A A1 Oynat (MP3, 657KB)
IELTS Life Skills Örnek Sınav B A1 Hemen indir (PDF, 4MB)
IELTS Life Skills Örnek Dinleme B A1 Oynat (MP3, 661KB)
IELTS Life Skills Örnek Sınav A B1 Hemen indir (PDF, 391KB)
IELTS Life Skills Örnek Dinleme A B1 Oynat (MP3, 1MB)
IELTS Life Skills Örnek Sınav B B1 Hemen indir (PDF, 391KB)
IELTS Life Skills Örnek Dinleme B B1 Oynat (MP3, 1MB)

Hakkında bilinmesi gerekenler Sınava girecekler ve acentalar için rehber

Kaç adet IELTS Life Skills Sınav Sonuç Formu verilecektir?

IELTS Life Skills Sınav Sonuç Formundan bir kopya verilecektir.

Evrim SOL

  • Demo ders.
  • Cambridge yetkili sınav merkezi.
  • Almanca sınav merkezi..
  • Başarılı olan öğrencilerimizi ücretsiz yurt dışına gönderiyoruz.

Bağlantılar